Masa Başında Çalışanlar Dikkat!

Bugün, birçok kişi gün boyunca masa başında, bilgisayar karşısında ve hareketsiz olarak çalışmaktadır. Bu durum kilo problemlerine ve obeziteye neden olmakla birlikte bundan daha da önemlisi omurga sağlığımızı tehdit etmektedir.

Gün boyu hareketsiz çalışan kişiler bel, boyun, omuz ve sırt ağrıları ile karşılaşmaktadır. Bunun en büyük nedeni oturur pozisyondayken belimize binen yükün ayaktayken belimize binen yükten belirgin bir şekilde daha fazla olmasıdır. Yapılan araştırmalarda günlük çalışma süresinin büyük bir kısmını oturarak geçiren kişilerde bel fıtığı ve boyun fıtığı oluşma riskinin ayaktakilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sistemimizi değiştirmek mümkün olmadığına göre ağrıları engelleyebilmek bel ve boyun fıtığı oluşumuna karşı önlem almak için bir takım tedbirler alınabilir.

1. Sandalye ve koltukta otururken mümkün olduğunca dik pozisyonda olmaya gayret etmek ve bunu alışkanlık haline getirmek.

2. En azından saatte bir kalkarak bel, boyun ve sırt için rahatlatıcı hareketler (bunun için mutlaka bir Fizik Tedavi Uzman doktoruna veya Fizyoterapiste veya Omurga Sağlığı konusunda uzmanlaşmış olan bir uzmana danışmakta fayda vardır) yapmak veya kısa bir yürüyüş yapmak.

3. Bugün tüm modern ofislerde otomatik olarak çalışmakta olan klimaların veya açık camların oluşturduğu hava akımından mümkün olduğunca korunmak çok önemlidir çünkü bu durum boyun ve sırt kaslarında tutulmalara ve şiddetli ağrılara sebep olabilir.

4. Sandalye veya koltuğa oturmak için kendimizi oturağın üzerine sanki düşüyormuş gibi aniden bırakmak yerine yavaş yavaş ve kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçmek.

5. Sandalye veya koltukta otururken hafif bile olsa herhangi bir cismi öne doğru eğilerek almamak.

Omurga sağlığımızı korumak için alınabilecek önlemler bununla sınırlı değildir. Yoğun olarak bilgisayarla çalışan kişilerin de belirtilen hususlara ilave olarak dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır:

1. Oturulan sandalyenin yüksekliği kalça, gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalıdır.

2. Sandalyenin kişinin bel çukuruna denk gelecek şekilde bir desteğinin olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bu bölüm yoksa dışarıdan doktorunuzun önereceği bir bel desteği kullanılabilinir.

3. Masa yüksekliği 65-70 cm olmalıdır.

4. Omuzlar kasılmamalı, kaldırılmamalı ve rahat bırakılmalıdır.

5. Kollar yatay veya biraz yukarıda, dirsek ve eller düz bir çizgide olmalıdır.

6. Bacakların üst kısmının yatay olması çok önemlidir.

7. Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalı, bunu sağlamak için gerekli durumlarda ayak altına küçük eğimli bir ayak tahtası yerleştirilmelidir.

8. Dizler aynı pozisyonda uzun süre kalmamalı sık sık hareket ettirilmelidir.

9. Düzenli aralıklarla eller dinlendirilmelidir.

10. Mouse hafifçe kavranmalı, hatta mümkünse klavye tercih edilmelidir.

 

Search

+
Görüşmeyi Başlat
1
DU-ÇE
DU-ÇE