Omurga Sağlığınızı Önemseyin…

Omurgamız aslında bir rahatsızlığımız olmadığı sürece varlığını unuttuğumuz ancak buna karşılık vücudumuzun en önemli organlarından biridir. İnsan vücudunun tam ortasında yer alan omurgamız, iskeletimizi birbirine bağladığı gibi  iç organlarımızı ve içinden geçen sinirleri de korumaktadır. Önden bakıldığında düz, yandan bakıldığında bir miktar eğri olan sağlıklı bir omurganın normalden daha fazla eğri olması bazı omurga hastalıklarının belirtisi olarak algılanmaktadır.

Boyun omurlarının arasında bulunan kıkırdağın zorlamalar,kazalar, ileri yaş veya travmalar nedeniyle omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi ve çıkması sonucunda oluşan boyun fıtığı en sık rastlanan omurga hastalıklarındandır. Kola giden sinirlere ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtığının en büyük belirtileri boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı, ellerde ve özellikle parmaklarda duyu kaybı ve uyuşma, kol ve el kaslarında güç kaybı ve elektriklenme olarak sıralanabilir. Boyun fıtığı tedavisinde boyun kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler ve doğru ve etkili bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı ile yüz güldürücü sonuçlar alınabilir. Cerrahi yöntemler ise son aşamada düşünülecek müdahaleler arasında yer almaktadır.

Toplumda yaklaşık %2 ila 4 oranında görülen ve omurganın sağa veya sol doğru eğrilmesi anlamına gelen skolyoz ise doğuştan gelebileceği gibi, çocukluk ve erişkinlik çağlarında da oluşabilir. Kız çocuklarında daha sık görülen skolyozun özellikle 10 yaş civarlarında erken teşhis edilmesi tedavi süreci için büyük bir önem taşımaktadır. Skolyozun tedavisi için korse tedavisi ve cerrahi operasyonlar kullanılmaktadır. Konunun uzmanı bir doktor veya fizyoterapist tarafından gösterilen egzersiz ve hareketlerin düzenli olarak yapılmaı ve böylece sırt kaslarının güçlü tutulması ile kilo kontrolünün sağlanması skolyoz takibi ve tedavisi sürecinde çok önemlidir. Özellikle yüzme sporu önerilir.

Omurganın öne eğrilmesi durumu ise kifoz veya kamburluk olarak adlandırılmaktadır. Daha çok yaşlılarda görülen kifoz, masa başında hareketsiz, bilgisayar başında uzun saatler boyunca çalışan çocuklar ve gençler için bile risk oluşturmaktadır. Kifoz şüphesi olan hastaların mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi, şüpheli durumlarda tanının kesinleştirilmesi için ayakta, tüm omurgayı gösteren röntgen filmi çekilmelidir. Kifoz, tedavisi en zor ortopedik rahatsızlıklardan biridir. Özellikle, etkili ve düzenli sırt egzersizleri ile uzman bir doktor tarafından önerilecek bel korsesi ve benzeri destekleyici araçların kullanılması önemlidir. Kifoz, özellikle ilerleyen safhalarda solunum ve akciğer hastalıklarına yol açabileceğinden sigara kullanılmaması çok önemlidir.

Omurga hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecinde DU-ÇE Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi,  fizik tedavi uygulamalarının yanında iyileşme döneminde kasların kuvvetlendirilmesi ve düzgün duruşun sağlanması amacıyla uygun egzersizleri deneyimli doktorlar ve fizyoterapistler ile bireyselleştirilerek uygulamalı olarak göstermektedir.

Search

+
Görüşmeyi Başlat
1
DU-ÇE
DU-ÇE