Çağın Hastalığı:Obezite

Beslenme; anne karnında başlayıp yaşam sona erinceye kadar süren vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Kişilerin büyümesi, gelişmesi, sağlıklı yaşlanması için vücudun ihtiyacı olan gerekli besinler yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Elbette kişilerin yaşına, cinsiyetine, genetik ve fizyolojik özelliklerine göre beslenme ihtiyaçları farklıdır Ancak önemli olan alınan gıda ile harcanan enerjinin denge içinde olmasıdır.

Alınan gıdanın harcanan enerjiden fazla olması durumunda kişiler kilo almaya ve yağlanmaya başlar. Yağlanmayı engellemek ve hemen en başında tedbir almak aslında çok önemlidir çünkü fazla kilolar biriktikçe verilmesi daha da zorlaşır. Ayrıca fazla kilo ile yağlanmanın neden olabileceği farklı sağlık sorunları oluşabilir.

Kilo vermek için yapılan diyetlerde profesyonel bir diyetisyen tarafından hazırlanacak diyet listesi uygulanmalıdır çünkü diyetisyen, yapacağı ölçümler neticesinde kişinin metabolizma hızına, yaşına, cinsiyetine, günlük faaliyetlerine ve buna benzer kriterlere uygun olarak kişiye özel bir beslenme programı hazırlar. Dolayısıyla kişilerin kilo kontrolünün daha bilimsel ve sağlıklı olması sağlanır.

Günümüzde hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık sorunlarından biri obezite olarak düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan ve obezite tespiti ve ölçümü olarak kullanılan vücut kitle endeksi, kişinin vücut ağırlığının (kilogram), boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle elde edilir. Buna göre vücut kitle endeksi 30 ve üzerinde olan kişiler obez olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu konuda son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda tek başında vücut kitle endeksi hesaplama işleminin yeterli olmadığı, ayrıca vücutta bulunan toplam yağ miktarı ile birlikte yağın vücutta bulunduğu bölgenin tespiti ve dağılımı da önem kazanmıştır.

Kişiyi gerçekçi bir vücut ağırlığına indirmek ve yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için tıbbi beslenme (diyet) tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, medikal (farmakolojik) tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Search

+
Görüşmeyi Başlat
1
DU-ÇE
DU-ÇE