Boyun Koruma Rehberi

Modern çağın getirdiği teknolojik yenilikler, uzun süreli hareketsiz çalışma nedeniyle büyük kas gruplarının zayıflaması ve uygun olmayan pozisyonlarda uzun süreli çalışma nedeniyle duruş biçiminin bozulması sonucu boyun ve bel ağrıları günümüzde en sık karşılaşılan ağrı nedenleri arasında yer almaktadır. Boyun ağrıları bel ağrısına göre da az görülmekle birlikte toplumun üçte birinde görülmektedir. İlaçlar, fizik tedavi yöntemleri, boyunluklar ve bel korseleri bu ağrıların tedavisine yardımcı olmakla birlikte tedavide temel prensip omurganın korunması amacıyla günlük yaşam aktivitelerinin modifikasyonu ve ev egzersiz programlarının uygulanmasıdır.

  1. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayız. Ofiste çalışıyorsanız en geç 50 dakikada bir kalkarak 10 dakika dolaşıp, pozisyon değiştirdikten sonra tekrar oturunuz.
  2. Masa başında çalışırken masaya yakın ve dik oturunuz. Ergonomik oturma biçiminde diz, kalça ve dirsek açısının 90 ̊ olması ve ayakların yere tam temas etmesi önerilmektedir. Ayaklarınız yere tam temas etmiyorsa ayak altına 15 – 20 cm’ lik bir yükseltici koyunuz.
  3. Ofiste çalışırken klavye, Mouse yazı ve okuma alanını masa başında dirsekler gövdeye bitişik otururken, dirsekler masadan kaldırılmadan ellerle çizilen yayın içinde kalacak şekilde yerleştiriniz. Telefon, ekran ve kalemliği ise dirsekler tam olarak açıldığı zaman çizilen yayın içinde kalacak şekilde yerleştiriniz.
  4. Telefonu dominant olmayan tarafa ( sağ eline kullananlar için sol tarafa ) yerleştiriniz.
  5. Bilgisayar ekranını gözlerden en az 65 cm uzağa yerleştiriniz ve monitörü arkaya eğik pozisyona getiriniz. Önerilen monitörün mümkün olduğu kadar uzağa yerleştirilip yazı karakterinin büyütülmesidir.
  6. Tam ortopedik çok sert yataklar veya çok yumuşak yataklar yerine orta sertlikte yarı ortopedik yatakları veya vizkoelastik yatakları tercih ediniz. Çok kalın yüksek yastıklar yerine ince yastık veya boyun destekli ortopedik yastık kullanmayı tercih ediniz.
  7. Ağır omuz ve sırt çantası taşımayınız.
  8. Evde kanepede uzanarak oturmayınız. Gazete, kitap okurken, TV izlerken koltukta bel ve boynunuzu yastık yardımıyla destekleyerek dik oturunuz.
  9. Ütü, elektrik süpürgesi ve kollarınızı kullanarak yaptığınız aktiviteler (resim, el işi, yemek vs) boyun ağrınızı arttırabilir. Ağrılı dönemde bu aktiviteleri en aza indirmeye çalışınız.
  10. Yüksekteki dolaplara, raflara uzanma, perde takma çıkarma gibi aktiviteler hem boyun hem de bel için zararlıdır. Bu tür aktiviteleri yaparken ev tipi merdiven kullanınız, sandalye-tabure üzerine çıkmayınız.

 

 

 

Search

+
Görüşmeyi Başlat
1
DU-ÇE
DU-ÇE