Dizlerinizi Koruyun

Dizlerinizde saptanmış osteoartrit (kireçlenme) , artrit (romatizmal hastalık), menisküs veya bağ yaralanması varsa öncelikle dizlerinizi zorlayacak aktiviteleri yapmamanız önerilmemektedir.

 1. Kilo almayınız ve fazla kilolarınızı hızlı bir şekilde vermeye çalışınız.
 2. Ağır eşya taşımayınız.
 3. Merdiven inip çıkmayınız.
 4. Yokuşta, rampada yürümeyiniz.
 5. Dizlerinizi bükerek oturmayınız.
 6. Diz çökme, çömelme, bağdaş kurma gibi aktiviteler yapmayınız.
 7. Diz ekleminin yükünü azaltınız. Oturma düzeyi ve kollukları yüksek olan bir sandalye, ayağa kalkarken bacaklara binen ağırlığın azalmasını sağlar. Sandalye veya koltuktan kalkarken önce topuklarınızı sandalyeye yaklaştırıp oturma yüzeyinin ucuna doğru kaydıktan sonra, kollarınızı kolluklardan destek alınız. Otururken de kollarınızın desteğinden yararlanınız.
 8. Yere diz çökerken veya yerden kalkarken de bir elinizle sağlam dizinizden diğer elinizle ise tabure gibi bir eşyadan yardım elmanız hasta dizinize yük binmesini önleyecektir.
 9. Dizlerinizin uzun süre 90 ̊ den fazla bükülmesine yol açacak uzun yolculuklar yapmayınız.
 10. Koltuk mesafesi dar olan sinema ve tiyatro salonlarını tercih etmeyiniz.
 11. Uzun süre aynı pozisyonda ayakta kalmaya yol açacak aktiviteler ( ayakta ütü yapmak, mutfakta tezgah başında çalışmak vs ) yapmayınız.
 12. Uzun süreli ve hızlı yürüyüşler yapmayınız.
 13. Yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih ediniz. Yumuşak tabanlar amortisör gibi etki göstererek her yere basışta diz eklemi üzerine uygulanan ani ve şiddetli güçten eklem kıkırdağının korunmasını sağlar.
 14. Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyiniz.
 15. Step gibi sporlar dizlerinizdeki mevcut problemin hızla ilerlemesine yol açabileceği için spor yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.
 16. Vücudun üst kısmındaki ağırlığın dizler üzerine binmesine yol açmayan yüzme, bisiklet gibi sporları tercih ediniz.

Search

+
Görüşmeyi Başlat
1
DU-ÇE
DU-ÇE