Akupunktur, zayıflama tedavisinde destekleyici bir öneme sahiptir. Akupunktur beyinde hipotalamusta bulunan iştah merkezini kontrol altına alarak kişinin açlıkla mücadele etmesini kolaylaştırır ve aşırı yeme isteğinin azalmasını sağlar. Böylece fiziksel ve zihinsel aktivite azaltılmadan aşırı yeme isteği ile midede yanma, ekşime, kaynama azaltılır, metabolizma düzenlenir, diyet nedeniyle oluşabilecek aşırı stres ve sinirlilik önlenir. Kişi kendini daha enerjik ve hafiflemiş hisseder.

Akupunktur ile Zayıflama Süreci

  1. Akupunktur uygulaması ile birlikte iştah ve acıkma azalır, tokluk duygusu artar böylece kişi diyet programını strese hissetmeden rahat bir şekilde uygular. Akupunktur iğneleri ile uyarılan noktalardan beyine gönderilen sinyaller vücudun kendi endorfinini özellikle Beta endorfin (vücudun ürettiği morfin) arttırır ve böylece iştah ve açlık hissi önlenir.
  2. Diyet programı nedeniyle midede oluşan irritasyon, ekşime ve yanma önlenir, mide barsak sistemini rahatlar
  3. Akupunktur halsizlik ve bitkinliği önler, enerjik olmaya katkısı vardır.
  4. Stresi azaltır, gevşemeyi artırır.
  5. Metabolizmayı düzenleyici, hızlandırıcı rolü vardır.

Bunların hepsi bir araya gelince kilolu olan insanı kilo vermeye hazırlar. Buna göre haftada bir yapılan akupunktur tedavisi ile fazla kilolar verilmeye başlar. İdeal kiloya indikten sonra kişiler koruma tedavisine alınabilir.