Akupunktur ile Kilo Verme

 

Bütüncül bir yaklaşım gerektiren kilo verme sürecinde  Akupunktur, destekleyici bir öneme sahiptir. Akupunktur beyinde hipotalamusta bulunan iştah merkezini kontrol altına alarak kişinin açlıkla mücadele etmesini kolaylaştırır ve aşırı yeme isteğinin azalmasını sağlar. Böylece fiziksel ve zihinsel aktivite azaltılmadan aşırı yeme isteği ile midede yanma, ekşime, kaynama azaltılır, metabolizma düzenlenir, diyet nedeniyle oluşabilecek aşırı stres ve sinirlilik önlenir. Kişi kendini daha enerjik ve hafiflemiş hisseder.

Akupunktur ile kilo verme programına haftada 1 uygulama ile  8 hafta süre ile devam edilmelidir. Her uygulamadan önce kilo tartımı ve vücut analizi yapılır ve bir önceki haftaya göre karşılaştırma yapılarak gerekli öneriler ve düzenlemeler doktor tarafından yapılır. Tedavi süresi kişinin kilo verme durumuna göre kısalabilir veya uzayabilir. İdeal kiloya indikten sonra kişiler koruma tedavisine alınabilir. 

 

Akupunktur ile Kilo Verme Süreci

 

  • Akupunktur uygulaması ile birlikte iştah ve acıkma azalır, tokluk duygusu artar böylece kişi diyet programını stres hissetmeden rahat bir şekilde uygular.
  • Akupunktur iğneleri ile uyarılan noktalardan beyine gönderilen sinyaller vücudun kendi endorfinini özellikle beta endorfin (vücudun ürettiği morfin) arttırır ve böylece iştah ve açlık hissi önlenir.
  • Diyet programı nedeniyle midede oluşan irritasyon, ekşime ve yanma önlenir, mide barsak sistemini rahatlar.
  • Akupunktur, halsizlik ve bitkinliği önler, enerjik olmaya katkısı vardır.
  • Stresi azaltır, gevşemeyi arttırır.
  • Metabolizmayı düzenleyici, hızlandırıcı rolü vardır.