Blog

Covid-19 KoronaVirüs Hastalığı için Merkezimizde Alınan Önlemler

Değerli Hastalarımız,
Covid-19 vakalarının artarak görüldüğü bugünlerde DU-ÇE Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı önerileri doğrultusunda muayene olmak isteyen, tedaviye devam eden veya başlamak isteyen hastalarımız ile ziyaretçiler ve çalışanlarımızın sağlıklarını korumak için aşağıda belirtilen önlemler alınmıştır.
Devamını Oku

Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastalıkları ve Tedavilerinde Tamamlayıcı Tıp (Ozon, Akupunktur, PRP,vb.) Uygulamaları

Kas iskelet sinir sistemi hastalıklarının büyük kısmı fizik tedavi rehabilitasyon, ortopedi, beyin sinir cerrahisi, nöroloji ve romatoloji branşları arasında benzer ortak bir şekilde muayene, tetkik, tedavi algoritmalarına sahiptir.

Omurgayı tutan mekanik kas iskelet sistemi hastalıklarının tipik örneklerinden olan boyun, sırt, bel fıtığı rahatsızlıklarında hastalar; ağrı, hareket kısıtlığı ve kas spazmı, omurga tutukluğu, eller kollar ve bacaklarda güç kaybı şikayetleri ile fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine muayene olmakta, tetkikler neticesinde kesin tanı konulabilmekte ve tedavi seçeneklerine geçilmektedir.
Devamını Oku

PRP Tedavisi

Duçe Fizik Tedavi Ankara'da konusunda uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Kanımız kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, trombositler ve plazmadan oluşur. Plazma, askıya ve vücut boyunca kan hücreleri ve besin taşıyan kan sıvı parçasıdır. Trombositler, kanama meydana geldiğinde, herhangi bir yaralanma bölgesine acele eden, pıhtı takmak ve oluşturmak ve hasarı onarmak için küçük hücrelerdir. Trombositler, kan akışını ve sitokinleri arttırarak doku iyileşmesini teşvik eden büyüme faktörlerinin bir rezervuarı olarak da bilinir. Saç folikülü işlevini uyarmaktan ve arttırmaktan sorumlu oldukları bilinmektedir.
Devamını Oku

Ozon Tedavisi Ankara

Duçe Ozon Tedavisi Ankara; ozon üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Vücudun alımını ve oksijen kullanımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini harekete geçirmek için alternatif bir terapi olarak kullanılır.
Devamını Oku

Dizlerinizi Koruyun

Dizlerinizde saptanmış osteoartrit (kireçlenme) , artrit (romatizmal hastalık), menisküs veya bağ yaralanması varsa öncelikle dizlerinizi zorlayacak aktiviteleri yapmamanız önerilmektedir.
Devamını Oku

Belinizi Koruyun

Modern çağın getirdiği teknolojik yenilikler, uzun süreli hareketsiz çalışma nedeniyle büyük kas gruplarının zayıflaması, uygun olmayan pozisyonlarda uzun süreli çalışma nedeniyle duruş biçiminin bozulması sonucu bel ve boyun ağrıları günümüzde en sık karşılaşılan ağrı nedenleri arasında yer almaktadır.
Devamını Oku

Bel Ağrısından Korunma Yolları

Bel ağrısı günlük yaşamımızı olumsuz etkilemekte ve yaşam standartlarımızı düşürmektedir. Şiddeti kişiden kişiye değişen bel ağrıları hareketlerimizi olumsuz yönde etkiler, yürümeyi ve hatta oturmayı bile zorlaştırır.
Devamını Oku

Parkinson “SON” Değildir …

Parkinson hastalığı kronik nörolojik bir hastalıktır. Parkinson hastalığı, beyinde bulunan 'dopamin' adındaki maddenin eksikliği ile ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalması veya hasara uğraması sonucu gelişen hastalık hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açar.
Devamını Oku

Topuk Dikeni – Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeninin oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki tendon dokusunun topuğa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zaman içerisinde minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır.
Devamını Oku

Lenfödem Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt yüzeyine yakın pek çok kılcal kan damarları deri altına sürekli su ve protein sızdırır. Bu sıvının cilt altında toplanması lenf kanallarının görevidir. Ödem dokularda, hücreler arasında bulunan sıvıdaki artış nedeniyle ortaya çıkan şişliktir.
Devamını Oku

Çağın Hastalığı:Obezite

Beslenme; anne karnında başlayıp yaşam sona erinceye kadar süren vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Kişilerin büyümesi, gelişmesi, sağlıklı yaşlanması için vücudun ihtiyacı olan gerekli besinler yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Elbette kişilerin yaşına, cinsiyetine, genetik ve fizyolojik özelliklerine göre beslenme ihtiyaçları farklıdır Ancak önemli olan alınan gıda ile harcanan enerjinin denge içinde olmasıdır.
Devamını Oku

Masa Başında Çalışanlar Dikkat!

Bugün, birçok kişi gün boyunca masa başında, bilgisayar karşısında ve hareketsiz olarak çalışmaktadır. Bu durum kilo problemlerine ve obeziteye neden olmakla birlikte bundan daha da önemlisi omurga sağlığımızı tehdit etmektedir.
Devamını Oku

Omurga Sağlığınızı Önemseyin…

Omurgamız aslında bir rahatsızlığımız olmadığı sürece varlığını unuttuğumuz ancak buna karşılık vücudumuzun en önemli organlarından biridir. İnsan vücudunun tam ortasında yer alan omurgamız, iskeletimizi birbirine bağladığı gibi  iç organlarımızı ve içinden geçen sinirleri de korumaktadır.
Devamını Oku