Eklem Kireçlenmesi (Osteoartrit) Neden Olur?

Daha çok ileri yaşlarda görülen kireçlenme, en büyük sakatlık nedeni olan eklem hastalığıdır. Eklem Kireçlenmesinin en önemli nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Yaş: Eklem Kireçlenmesi  orta ve ileri yaş hastalığıdır. Özellikle 40 yaş altında çok nadir olarak görülür. Yaşlanma ile birlikte eklem kıkırdağında oluşan değişiklikler kemiklerin zayıflamasına ve dayanıklılığının azalmasına sebep olur.

2.Cinsiyet: Eklem Kireçlenmesi kadınlarda daha çok görülür.

3.Kalıtımsal Faktörler: Kıkırdak içeriğindeki maddeler kalıtımsal olarak belirlenmektedir. Bu nedenle Eklem Kireçlenmesi oluşumunda genetik faktörler büyük önem taşımaktadır.

4.Yıpranma ve Aşınma: Yıllar içinde tekrar eden travmalar eklemlerin yük taşıma özelliğini kaybetmesine ve kıkırdak yıkımına ve dolayısıyla Eklem Kireçlenmesine  sebep olur.

5.Kilo Problemleri: Kilo problemi olan kişilerde diz, kalça gibi kemiklere fazladan yük binmesi sonucunda Eklem Kireçlenmesi oluşumu tetiklenmektedir.

6.Diğer hastalıklar: İltihaplı veya dejeneratif tip romatizmal hastalıklar, gut, romatoid artrit, diabetik nöropati, paget hastalığı, septik artrit,doğuştan kalça çıkığı, enfeksiyonlar, tümörler Eklem Kireçlenmesi gelişme riskini artırırlar.