Fibromiyalji Neden Olur?

 

Günümüzde  Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak bakıldığında uyku bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sempatik sistemin aşırı çalışması gibi nedenler hastalığın risk faktörlerini oluşturmaktadır.

 

 

 

  1. Genetik Faktörler: Birinci derece yakınlarında Fibromiyaljinin görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski çok yüksektir.
  2. Travma: Çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar Fibromiyaljinin için önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır.
  3. Psikolojik Nedenler:Depresyon hastaları ile uyku bozukluğu yaşayan ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde Fibromiyalji daha fazla görülüyor. 
  4. Kişilik Yapısı: Mükemmeliyetçi ve işkolik kişilik yapısı hastalığı tetikleyici sebeplerdendir. Özellikle eğitim ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir.  Gazetecilik, Mimarlık, Finans Sektörü gibi stresli meslekler ile uğraşanlarda Fibromiyalji sıklıkla görülür. İşini sevmeyen kişilerde de Fibromiyalji görülmektedir. Sevmediği bir işte çalışan kişinin yaşadığı mutsuzluk ve bıkkınlık durumu ağrıları artıran bir faktördür ve bu kişilerin az stresli mesleklerde çalışanlara göre Fibromiyalji olma olasılığı daha yüksektir.