MANUEL TERAPİ NEDİR?

Çok eski bir tedavi yaklaşımı olan  Manuel Terapi, temel olarak elle yapılan tedavi anlamına gelmektedir. Manuel Terapi, kas iskelet sisteminin maksimal ve ağrısız hareketini sağlamak amacıyla manevra ve talimatlar ile hastanın tedavisinde elleri kullanma yöntemi olarak tanımlamaktadır.

Manuel Terapi, vücuttaki ağrının mekanik nedenlerini tespit edip bu nedenleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Omurga hastalıklarında sıklıkla kullanılan bu yöntem özellikle bel fıtığı, boyun fıtığı, mekanik bel ağrılarında etkili olmaktadır. Manuel Terapide, kas ve/veya eklemlerin sıkıştırdığı sinirlerin serbest kalmaları sağlanabildiğinden, segmentlere bağlı olarak, migren, baş ağrısı, astım, hazımsızlık, artrit ve bazı dahili sıkıntılar da tedavi edilebilmektedir.

Merkezimizde uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılan Manuel Terapi tedavileri, hastanın anatomik yapısına uygun bastırma, gerdirme, çekme işlemlerini içerir. Uygulama sırasında hiçbir yardımcı araç, cihaz ya da ağrılı uyaran kullanılmamaktadır.