Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen bu hastalık genellikle 40 yaş üzerinde daha sık görülür. Diz, eller, bel ve boyun en sık görüldüğü bölgelerdir. Kireçlenme olan eklem bölgesinde ağrı temel bulgudur. Diz kireçlenmesinde merdiven çıkarken, çömelirken zorlanma, ilerlemiş olgularda ise yürüme güçlüğü olabilir. Boyun kireçlenmesi sırt ve kollarda ağrı, kollarda uyuşmaya yol açabilir. Bel kireçlenmesinde ise kalça ve bacaklarda ağrı, uyuşma olabilir.

Kireçlenme tedavisinde ilaç uygulaması yanında fizik tedavi uygulamaları, gereğinde eklem içine yapılan lokal enjeksiyonlar, egzersiz programları ve uygun hastalarda splint-ortez uygulamaları tedaviden maksimum yarar görülmesini sağlar. Ayrıca kalça ve diz gibi yük taşıyan eklemlerin osteoartritinde kilo verme büyük ölçüde tedaviye yardımcıdır. Hastanın eğitimi, yük taşıyan eklemlere aşırı ve ağır egzersiz yaptırılmaması, tutulan eklemlerin çevresindeki kasların güçlendirilmesi de tedavide önem taşır. Bu tedavilere yanıt vermeyen, ağrıları geçmeyen ve günlük yaşam aktivitelerini yapmakta zorlanan hastalara cerrahi girişim yapılması ve protez takılması gerekebilmektedir.

Merkezimizde uygulanan fizik tedavi programı ve egzersiz eğitimi sonrası çoğu hasta cerrahiye gerek kalmadan şifa bulmaktadır.