Ozon Terapi Uygulama Metodları

  1. Majör Uygulama : Bu uygulamada hijyenik ortamda damardan alınan 50-200ml kan ozon ile karıştırılarak kişiye geri verilmektedir. Bu yöntem Ozon Terapinin ana tedavi şeklini oluşturur. Genellikle 2’şer gün arayla haftada 2 kere en az 10 – 12 olacak şekilde protokol belirlenir ve uygulanır. Diğer tedavi yöntemleri ile desteklenebilir.                                                                      Majör Uygulamada kullanılan malzemeler hem hijyen hem de ozon gazının kana tam anlamıyla karışması açısından çok önemlidir. Merkezimizde Dr.Hansler Ozonosan Vakumlu Cam Şişe kullanılmaktadır. Bu malzeme şu anda kullanılan en üst seviyede etkili  cam şişelerdir çünkü ozonun kırmızı ve beyaz kan hücreleriyle daha geniş yüzeyde etkili bir şekilde karışımını sağlamaktadır. 
  2. Minör Uygulama : Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmesidir. Bu yöntem doktorun belirleyeceği program çerçevesinde majör uygulama ile birlikte haftada 1 kez olmak üzere toplam 5 seans uygulanır.
  3. Kas İskelet Sistemi Uygulamaları : Özellikle fizik tedavi alan hastaların tedavi süreçlerini desteklemek amacıyla planlanan kas iskelet sistemi uygulamaları, diz eklemi başta olmak üzere, kalça, omuz, ayak bileği ve diğer periferik eklemlere direkt ozon gazı verilmesi işlemidir.
  4. Lokal Uygulamalar : Ozon gazı uygulaması doktorun belirleyeceği program çerçevesinde yumuşak dokulara, eklem içine ve çevresine, yara yerine ve çevresine de lokal olarak  uygulanmasıdır.