Ozon Terapi Nedir?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. Ozon Tedavisi Ankara, yani O3, atmosferde bulunan oksijen yani  O2’ye göre çok daha yüksek enerji  taşıyan bir yapıya sahiptir. Oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan ozon gazının çok güçlü okside etme ve dezenfekte etme özelliği bulunur.  Ayrıca dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır.

Tamamlayıcı tıp yöntemlerinden biri olan Ozon Terapi Rusya ve Almanya gibi ülkelerde yaklaşık 100 yıldır kullanılmaktadır. Almanların deyimiyle “kan yıkama” olarak nitelendirilen ozon terapi, pek çok hastalıkta kullanıldığına dair kanıtlar ve veriler mevcuttur. Ozon terapi ülkemizde  özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği ile birlikte popüler olmaya başlayan bir tedavi yöntemidir.

Uzman hekimler tarafından uygulanan Ozon Terapinin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Bu nedenle insan sağlığını koruma ve hastalıklarla mücadelede ozon tedavisi neredeyse doğal bir destekleyici tedavi yöntemi olarak kabul edilir.