PRP (Platelet Rich Plasma)

Kendi Kanınızdan Gelen Sağlık

Kanımızda var olan ve sayıları ortalama 300.000 civarında olan plateletler veya trombositler, kanın pıhtılaşma veya akışkanlık özelliklerini  ve yaraların iyileştirilmesinde yara yerinin temizlenmesi görevlerini üstlenir. Trombositler ayrıca vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Bir başka deyişle dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız otomatik olarak plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.

PRP tedavisinin amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir. Bu sayede hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır.

PRP kişinin kendi kanı dışında başka bir madde içermez bu nedenle ilaç olarak kabul edilmemektedir. PRP Ankara tedavisinin etkisi ilaçların aksine uygulandığı bölge ile sınırlıdır; böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere yol açmaz ve kortizon içermez. PRP’nin içinde, vücudun iyileşme cevabındaki hücrelerin bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri yer alır. Büyüme  faktörleri aynı zamanda yeni damarların oluşumu, enfeksiyonların önlenmesi ve doku proteinlerinin üretimi konularında olumlu etkilere sahiptirler. PRP Ankara tedavisinin etkisini arttırmak ve daha fazla fayda sağlamak amacıyla son dönemde özellikle eklem içi  enjeksiyonlarda hazırlanan PRP’ye hyalüronik asit veya ozon gazı ilave edilerek uygulama yapılır.

PRP’nin Hazılanması ve Uygulanması

Başlangıçta,  aile geçmişiniz, beslenme, aldığınız ilaçlar (vitaminler de dahil olmak üzere), saç bakım rejiminiz, son ameliyatlarınız ve saç dökülmesi durumunuzun ayrıntılı bir geçmişi de dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında sizinle görüşecektir. Doktor ayrıca genel bir fizik muayene yapacaktır. Tıbbi durumunuza bağlı olarak, PRP saç tedavisi için uygunluğunuzu belirlemek için kan testleri veya kafa derisi biyopsisi gibi bazı tıbbi testlerden geçmeniz gerekebilir.